strona zainteresowania Potrafię komputer programy muzyka Podroze kontakt


Wstęp

Fiziologiia kręgosłupa

Budowa kręgosłupa

Klatka piersiowa

Długie siedzenie

Bóle krzyża

Kręgosłupowe bóle główy

Zespół bolesnego karku

Zespół bolesnego barku

Sprawdzian prawiduowej sylwetki

Postawy ciała

Zestaw ćwiczeń dla osób
z bólami kręgosłupa


Trzymaj się prosto

Zwiększ swoją równowagę

ICE - w razie wypadku




















Trzymaj się prosto

Wstaniu w rozkroku, lub na palcach, \"rozwieszaniebielizny\" na wysokości dosiężnej. stanie w małym rozkroku, ramiona w skurczu pio- nowym na wysokości głowy trzymają gumę opartą na głowie. Wyprostować ramiona w górę, w skos do max. Wyprostu, pociągnąć kilkakrotnie ramiona ku tyłowi, następnie powrót do pozycji wyjściowej (pamiętając o cofnięciu głowy w tył i uwypukleniu klatki piersiowej. stanie w małym rozkroku, spotkanie obu rąk na plecach, prawy łokieć w górę, lewy w dół. Prostu- jąc kręgosłup wykonać głęboki wdech, opuścić ręce w dół - wydech. Zmienić układ rąk. siad skrzyżny na podłodze lub na krześle, skurcz pionowy ramion, łokcie przyciągnięte do tułowia, łopatki ściągnięte. Krążenie ramion (kółeczka) prowadząc łokcie przodem, w górę, w tył. (nigdy odwrotnie).
Poprawna pozycja stojąca przy ścianie lub szafie. oprzeć się całymi plecami. Głębokie oddechy. poprawna pozycja stojąca przed lustrem. Zwrócić uwagę na ustawienie głowy. Ramiona swobodnie wzdłuż tułowia, barki cofnięte, łopatki ściągnięte, swobodne oddychanie. poprawna pozycja stojąca przed lustrem przodem z laską umieszczoną w połowie łopatek z szerokim nachwytem laski. Głębokie wdechy i wydechy. to samo bokiem do lustra. marsz z woreczkiem na głowie, ramiona w skurczu pionowym (ciężar woreczka - wiek). marsz z laską umieszczoną na zmianę: z przodu n wysokościach pach, z tyłu w połowie łopatek z szerokim nachwytem dłoni. Proste trzymanie głowy). marsz, ramiona w odwróceniu (*dtonie zwrócone ku przodowi), łopatki ściągnięte z jednoczesnym wdechem i uwypukleniem klatki piersiowej. Nastę\" onie ramiona wzdłuż tułowia. Dłonie nawrócone (zwrócone do uda) - wydech.
Siad na krześle, skłony głowy w lewo, w prawo, w przód, w tył, z szerokim nachwytem laski umie- szczonej w połowie łopatek. Krążenie głowy w jedną i w drugą stronę. Młodsze dzieci wykonują to ćwiczenie w siadzie skrzyżnym z rzucaniem woreczka: zrzucić woreczek z głowy w lewo, poło- żyć go na głowie, wyprostować się i wyciągnąć w górę, zrzucić w drugą stronę. siad na krześle, plecy proste, ręce złożone na kar- ku, skłon w tył na poręcz krzesła z oparciem łopatek, uwypuklić klatkę piersiową - wdech, powrót do wyprostuj, ramiona w dół - wydech. to samo w siadzie klęcznym przed krzesłem. podczas skłonu w tył - chwyt za poręcz krzesła. klęk podparty - dłonie zwrócone do środka, pomiędzy nimi leży woreczek. Dotknąć nosem woreczka, następnie czołem, lewymi uchem, pra- wym uchem, zbliżając klatkę piersiową do podłogi przez ugięcie ramion.
Siad skrzyżny (turecki) na podłodze lub klęczny (pośladki na piętach). Czy potrafisz sięgnąć prawą ręką do lewego ucha poza głową? To samo wyko- naj drugą ręką. siad skrzyżny, ramiona wzdłuż tułowia. Wznos ra- mion przodem w górę, kilkakrotne pociągnięcie ramion do tyłu z cofnięciem głowy, następnie ramie na bokiem w dół. siad skrzyżny lub klęczny na podłodze, ręce oparte z boku o podłogę. Prowadząc ramiona bokiem w górę, złożyć dłonie na karku ,łokciwe w tył, łopatki ściągnięte. Skłony boczne raz w lewo, raz w prawe z pogłębieniem. siad skrzyżny na podłodze lub na krześle przed lustrem. Skurcz poziomy ramion, łokcie na wysoko ści barków. Pociąganie łokci w tył z uwypukleniem klatki piersiowej, lub z wyprostowaniem ramion w bok (dłonie zwinięte w pięść) i pogłębianiem w tył l krążeniem, zataczanie kółeczek przodem w tył.


 
Wiadomości-gospodarka  ICE   Linki  Czas na świecie   Pogoda dla Ciebie   Kursy walut   Lotto   Kalendarz   Kalkulator